Jak zostać dobrym animatorem zabaw dla dzieci?

Praca animatora zabaw dla dzieci staje się coraz popularniejszym zajęciem. Animator to osoba, która potrafi zorganizować dzieciom czas i naprawdę zainteresować je czymś ciekawym i pożytecznym, dlatego nie jest to zajęcie dla każdego. Jakie warunki należy spełniać, aby zostać animatorem zabaw dla dzieci?

Animatorzy zabaw dla dzieci – jacy powinni być?

Na początku chyba warto wspomnieć o tym, gdzie w ogóle taka osoba może znaleźć pracę. Przede wszystkim może to być zarówno praca na pełen etat, jak i praca dorywcza, na przykład w weekendy. Nie należy tego mylić z pracą opiekunki do dzieci, czy też przedszkolanki. Animator zabaw dla dzieci to osoba, która bardzo często pracuje w hotelach, restauracjach, na imprezach rodzinnych i również tych organizowanych przez samorządy. Praca polega zazwyczaj na tym, aby zająć się przez jakiś czas grupkom maluchów i zorganizować im jakieś ciekawe zajęcie, aby dorośli mogli zająć się sobą, a dzieci nie musiały się nudzić.

Animator zabaw dla dzieci nie może być przypadkową osobą. Nawet jeśli ktoś deklaruje, że naprawdę lubi dzieci, to jeszcze nie oznacza, że może się nimi zajmować. Plusem tego zawodu jest to, że nie trzeba mieć do niego tak naprawdę żadnego wykształcenia. Przydadzą się jednak specjalne kursy dla animatorów zabaw dla dzieci, na których można przećwiczyć nieco swoje umiejętności i poznać trochę inspirujących scenariuszy zajęć. Na pewno doceniony zostanie także kurs pierwszej pomocy, a na pewno nie będzie przeszkodą ukończenie studiów pedagogicznych, które, choć w pewnym stopniu pozwolą zrozumieć maluchy.

Animator zabaw dla dzieci powinien być osobą otwartą i łatwo nawiązującą kontakty, szczególnie z dziećmi. Powinien również wykazywać się naprawdę ogromną dozą cierpliwości i być cały czas radosny. Nie można pozwolić sobie na cięższe chwile, ponieważ wtedy praca może być mało efektywna. Dzieci są wymagające i trzeba się na to przygotować. Na pewno nie jest to łatwa praca i będzie wymagać czasem różnych wyrzeczeń. Dzieci potrzebują uwagi, a jeśli już mowa o ich uwadze, to bardzo szybko tracą czymś zainteresowanie. To wszystko są istotne aspekty, o których należy pamiętać.