DzieciGotowanieRodzinaZakupy

Nadwaga u dziecka – jak to zmienić?

0

Nadwaga lub otyłość u dzieci to już coraz bardziej powszechny problem w Polsce. Głównymi dwoma powodami tego problemu jest przekarmianie dzieci oraz brak lub za mała aktywność fizyczna. Co zrobić, by w porę zatrzymać przybieranie na wadze u dziecka?

Po pierwsze zmiana nawyków żywieniowych.

Gdy chcemy odchudzić dziecko, w tym procesie musi uczestniczyć cała rodzina. Niedopuszczalne jest zabranianie dziecku jeść słodyczy, gdy jedzą je pozostali członkowie rodziny. Z mieszkania trzeba najlepiej usunąć wszystkie niedozwolone przy odchudzaniu produkty takie jak: słodzone soki, napoje gazowane, słodycze, chipsy i inne wysoko przetworzone produkty. Zalecane produkty przy odchudzaniu i zmianie nawyków odżywiania to: świeże warzywa, owoce, mięso pieczone lub gotowane na parze, produkty pełnoziarniste, kasze oraz nabiał o niskiej zawartości tłuszczu. Kupując żywność, trzeba czytać etykiety i sprawdzać, czy w danym produkcie znajdują się konserwanty oraz cukier, które są składnikami niepożądanymi podczas odchudzania.

Zmiana nawyków żywieniowych u młodego człowieka z pewnością nie należy do najłatwiejszych- dziecko może odmawiać zjedzenia zdrowych produktów. Warto wymyślać dziecku ciekawe dania oraz desery, które są przygotowane na bazie słodkich owoców, zamiast produktów czekoladowych i słodzonych cukrem. W Internecie jest mnóstwo przepisów na zdrowe posiłki, które z czasem dziecko polubi, potrzeba jedynie cierpliwości i wytrwałości. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie wolno ograniczać dziecku kaloryczności posiłków, zmienić powinno się tylko spożywane produkty. Poza tym trzeba pokazać dziecku, że rodzice również dbają o zdrowe nawyki żywieniowe.

Jak zwiększyć u dziecka aktywność fizyczną?

Ruch to podstawa, by dziecko zgubiło zbędne kilogramy, ale również zwiększyło swoją kondycję i zdrowie. Otyłość u dziecka powoduje nie tylko osłabioną kondycję, ale również wady postawy. Szkielet dziecka obciążony zbyt dużą ilością kilogramów nie ma szans prawidłowo się rozwijać- dochodzi do skrzywień kręgosłupa, a nawet do zwyrodnień stawów. Gdy mamy do czynienia z niedużą nadwagą można zachęcać dziecko do aktywności na własną rękę, proponując mu różne zajęcia pozaszkolne np. karate, piłka nożna lub taniec. W większych miastach takich jak Łódź, czy Warszawa wybór zajęć ruchowych dla dzieci jest ogromny. Chcąc znaleźć ciekawe zajęcia taneczne dla dziecka, wystarczy wpisać w Google np. taniec dla dzieci łódź, a ofert będzie wiele. Nie zawsze od razu znajdziemy rodzaj aktywności fizycznej, którą zaakceptuje nasze dziecko. Jednak najlepiej, jeśli dziecko będzie czerpało radość z uprawiania jakiegoś sportu lub tańca, wtedy jest większa szansa na to, że dziecko zgubi zbędne kilogramy, a aktywność fizyczna zagości w jego życiu na stałe.

Dziecko otyłe potrzebuje wsparcia psychicznego.

Dzieci z nadwagą są często wyśmiewane przez inne dzieci. Rolą rodziców jest wspieranie dziecka w odchudzaniu, wskazując na zdrowe żywienie jako sposób na lepsze samopoczucie. Aktywność fizyczna powinna stać się dla dziecka frajdą, a nie przykrym obowiązkiem. Dzieci są różne, a każdy rodzic z pewnością wie, jak trafić do swojej pociechy i zachęcić ją do zmiany dotychczasowego stylu życia.

Co powinna zawierać dobra odżywka do paznokci?

Previous article

Jod – jakie niezwykłe właściwości skrywa ten pierwiastek?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dzieci