Od juniora do seniora – rozwój młodych sportowców

Silna psychika to jeden z filarów sukcesu sportowego. A według najnowszych badań także najważniejsza cecha zwycięzców. Młodym sportowcom trening mentalny przydaje się szczególnie, ponieważ w jego trakcie uczą się chociażby radzenia sobie z presją czy przedstartowego wyciszenia.

W drodze na szczyt

Rozwój młodych sportowców długo był postrzegany wyłącznie w kategoriach budowania siły fizycznej i przygotowania technicznego. W efekcie kariera wielu z nich skończyła się nazbyt szybko. Nie udźwignęli ciężaru systematycznych treningów lub nie umieli poradzić sobie z pierwszą większą porażką. Co ciekawe, nie lada sztuką pozostaje też uporanie się ze znaczącym sukcesem. W tych i wielu innych aspektach pomaga trening mentalny. A dlaczego jest tak istotny w przypadku młodych sportowców? Otóż wspiera ich w budowaniu wiary we własne umiejętności, uczy radzenia sobie ze stresem i pokazuje sposoby utrzymania równowagi psychicznej w różnych okolicznościach. Dzieci i młodzież szczególnie intensywnie przeżywają emocje. Trudniej im pogodzić się z kontuzją czy spadkiem formy. Rodzice i trenerzy nie powinni czekać na pojawienie się takich problemów. Warto skorzystać z pomocy specjalisty zajmującego się treningiem mentalnym. Jego wiedza i doświadczenie są nieodzowne w wyznaczeniu sportowego celu oraz znalezieniu najlepszej drogi do jego osiągnięcia.

Trening mentalny kształtuje młodego sportowca

Równowaga i siła psychiczna to atrybuty każdego odnoszącego sukcesy sportowca. Warto je wzmacniać już od najmłodszych lat i od pierwszych zajęć sportowych dziecka. Trening mentalny pomaga w prawidłowym rozwoju małego sportowca, systematycznie budując jego odporność psychiczną. Uczy radzenia sobie z trudem przygotowań do zawodów oraz uczestniczenia w rywalizacji. Dzięki treningowi mentalnemu szanse na zwycięstwo rosną, ponieważ ciało w naturalny sposób dostosowuje się do wyobrażenia stworzonego przez umysł. Nawet najlepsze przygotowanie kondycyjne i taktyczne nie wystarczą, jeżeli zawodnik nie będzie wierzył w swoje możliwości. Silna psychika może być natomiast przysłowiowym języczkiem u wagi. Czynnikiem decydującym o pokonaniu rywali o podobnej sprawności fizycznej.