Przedstawiciel medyczny. Jak nim zostać? Ile zarabia?

Przedstawiciel handlowy może mieć wiele twarzy. Jedną z tutejszych specjalizacji jest ta medyczna, której istota opiera się na kontaktach z lekarzami. Przedstawiciel medyczny ma bowiem za zadanie poinformować ich o ofertach poszczególnych firm farmaceutycznych, którym to pomaga w promowaniu i sprzedaży nowych leków, produktów czy też usług.

Przedstawiciel medyczny to zawód, który wymaga dużej odpowiedzialności oraz samodyscypliny. Ponieważ obowiązuje tutaj nienormowany czas pracy, a cele są zwykle solidnie wywindowane, nie należy on do zawodów, w których kolejne premie będziemy mechanicznie odhaczać z listy. Musimy wykazać się bowiem zarówno ogromną wiedzą, jak i zdolnościami personalnymi, aby sprawdzić się w tej roli i dumnie wspinać po poszczególnych szczeblach kariery.

Kto może zostać przedstawicielem medycznym?

Jeszcze kilka lat temu odpowiedź brzmiałaby krótko: każdy. Zawód ten jednak tak się upowszechnił, że firmy farmaceutyczne mogą śmiało przebierać w tysiącach kandydatów. Dlatego im bardziej obiecujący nasz profil zawodowy, tym lepiej. Zacznijmy jednak od podstaw oraz wymagań, które kandydat musi tu spełniać na pewno.

Otóż podstawą wykonywania tego zawodu jest gotowość stałego dokształcania się – oferty koncernów się zmieniają, a kontakty z lekarzami wymagają eksperckiej wiedzy. Co prawda wykształcenie kierunkowe nie jest tutaj wymagane, ale z pewnością okaże się pomocne tak podczas rekrutacji, jak i późniejszej pracy. Sprawne funkcjonowanie w branży zapewni nam wykształcenie medyczne bądź paramedyczne, pozwalające na zdobycie wiedzy z zakresu anatomii ludzkiego organizmu oraz podstaw chemii.

To dlatego przyszli przedstawiciele medyczni często decydują się na edukację na takich kierunkach studiów jak farmacja, biotechnologia, zdrowie publiczne, analityka medyczna, fizjoterapia, a nawet wychowanie fizyczne. Dostępne są one na większości uczelni wyższych, zaczynając od uniwersytetów i akademii, a na szkołach prywatnych kończąc. Nie musimy studiować tutaj całych pięciu lat – wystarczy, że zainwestujemy nasz czas i pieniądze w odpowiednie studia podyplomowe. Jeżeli nie posiadamy jednak choćby i tego, nie przekreślajmy od razu naszych szans. Wiele firm gwarantuje swoim nowo zatrudnionym pracownikom profesjonale szkolenie, dzięki któremu zdobędą niezbędną w zawodzie wiedzę.