DzieciZdrowie

Grzybica stóp u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie

0

Zakażenia grzybicze u dzieci to jeden z częstszych problemów skórnych. W największej mierze dotykają skóry głowy, a na stopach spotykane są raczej w późnym dzieciństwie i zdecydowanie rzadziej niż u osób dorosłych. Skąd się bierze grzybica stóp oraz jak ją rozpoznać i leczyć?

Grzybica stóp dzieci – przyczyny

Przyczyną grzybicy stóp u dzieci są najczęściej zakażenie dermatofitami. Dermatofity są dość powszechne w naszym otoczeniu i o infekcję niestety nie jest trudno. Nabawić się jej można chodząc na boso po powierzchniach, po których poruszają się też inne osoby, szczególnie jeżeli jest to podłoże wilgotne. Uważać należy więc na basenach, pomostach, czy w ogólnodostępnych prysznicach. Zarazić się można też od już zainfekowanej osoby i to niekoniecznie przez kontakt skóra do skóry, ale np. poprzez noszenie cudzego obuwia, skarpetek, czy użycie ręcznika. Prawdopodobieństwo rozwoju grzybicy zwiększa się również w przypadku nieodpowiednio dobranych butów i skarpetek, których materiał nie pozwala na wystarczający przepływ powietrza i odprowadzenie wilgoci, przez co w okolicy stóp jest stale mokro i gorąco, a to idealne warunki do namnażania wszelkiego rodzaju patogenów, nie tylko grzybów.

Jakie są objawy grzybicy stóp?

Grzybica stóp objawia się tak jak większość tego typu zakażeń. Typowymi sygnałami są świąd, zaczerwienienie zainfekowanej okolicy, zmiany naskórka związane np. z jego łuszczeniem się i nieprzyjemny zapach. Objawami, które są często pomijane, ponieważ nie powodują dyskomfortu, w związku z czym dziecko nie sygnalizuje problemu są pęcherzyki na stopach i naskórek wyglądający jak odmoczony po długiej kąpieli. Z takich miejsc, w przypadku przedłużającego się zakażenia, może z czasem zacząć sączyć się ropna wydzielina.

Jak leczyć grzybicę stóp?

Grzybica stóp najczęściej nie wymaga skomplikowanego leczenia, ale niestety jest najczęściej jest ono długotrwałe, a samo zakażenie bez odpowiedniej profilaktyki może nawracać. Z podejrzeniem grzybicy należy zgłosić się do lekarza pediatry, który albo na podstawie objawów dobierze odpowiednie leczenie, albo zleci konsultację ze specjalistą leczenia chorób skórnych, czyli dermatologiem. W początkowym stadium grzybica najczęściej ustępuje po zastosowaniu miejscowego leczenia w postaci m.in. maści i kremów przeciwgrzybicznych. Choć nie jest to rutynowa procedura, przy zakażeniach nie poddających się leczeniu można pobrać materiał do badań, np. poprzez zeskrobanie zmienionego chorobowo naskórka. Pozwala to na dobranie wycelowanej w konkretny rodzaj grzyba terapii lub w celu zróżnicowania z innymi chorobami dającymi podobne objawy np. z łuszczycą.

Witamina młodości – czy istnieje substancja wydłużająca życie?

Previous article

Rozwód w czasie pandemii

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dzieci